TransEtno

„EtnoCuda. Elementarz folkloru polsko-słowackiego pogranicza”

„EtnoCuda. Elementarz folkloru polsko-słowackiego pogranicza”

W drugiej połowie maja 2020 roku ukazała się drukiem – adresowana przede wszystkim do dzieci – książka pt. EtnoCuda. Elementarz folkloru polsko-słowackiego pogranicza / EtnoDivy. Šlabikár folklóru poľsko-slovenského pohraničia”.

To 134-stronnicowe wydawnictwo w dwóch językach polskim i słowackim poświęcone jest kulturze ludowej pogranicza Polski i Słowacji – opowiada o poszczególnych porach roku obrzędowe­go: zimie, wiośnie, lecie i jesieni. Nie jest to jednak typowe kompendium wiedzy o folklorze, a zbiór ilustrowanych zadań polegających na uzupełnianiu, rysowaniu, kolorowaniu, wyszukiwaniu, kopiowaniu etc. Te ćwiczące koncentrację, spostrzegawczość czy umiejętność logicznego myślenia zadania stanowią wciąż aktualną opowieść o zwyczajnym, a jednocześnie tak niezwykłym życiu: porach roku i świętach, narodzinach i śmierci, pracy i odpoczynku, radości i smutku. Ot garść beskidzkich etnocudów. Zupełna nowość na rynku wydawniczym.

Czas na Was: drzwi góralskiej chaty zostały otwarte, wchodźcie śmiało, krok po kroku, słowo po słowie niespiesznie odkrywajcie bogactwo i różnorodność obrzędowości dorocznej beskidzkich górali – wszystko to, co od wieków szczerze płynie z serca, z dala od zgiełku świata, cywilizacji. Wcielajcie się w różne role: poszukiwaczy, detektywów, obserwatorów, odkrywców, rekonstruktorów... Bądźcie uważni, staranni i cierpliwi – liczy się każdy szczegół lokalnej odmienności. Wierzymy, że czas spędzony na poznawaniu folkloru polsko-słowackiego pogranicza przyniesie Wam wiele radości i satysfakcji, dostarczy odpowiedzi na pytania: kim jestem?, skąd pochodzę? (wzmacniając poczucie tożsamości kulturowej i społecznej), pozwoli lepiej zrozumieć dzień dzisiejszy; i że elementarz będzie z Wami rósł, a Wy często będziecie do niego wracać. Pamiętajcie: wiedza o przeszłości, szacunek dla tradycji ziemi rodzinnej i naszych przodków mają potężną siłę! Pielęgnujcie stare tradycje, wartości i obyczaje!