TransEtno

„Istne cuda, istne czary. Tradycje zabawkarskie na polsko-słowackim pograniczu”

„Istne cuda, istne czary. Tradycje zabawkarskie na polsko-słowackim pograniczu”

Pod koniec października 2021 roku ukazała się drukiem publikacja poświęcona twórcom zabawek z pogranicza Polski i Słowacji pt. „Istne cuda, istne czary. Tradycje zabawkarskie na polsko-słowackim pograniczu / Skutočné zázraky, pravdivé kúzla. Hračkárske tradície na poľsko-slovenskom pohraničí”.

Ta 180-stronnicowa książka w polskiej i słowackiej wersji językowej podzielona jest na dwie części. Pierwsza przybliża postacie polskich zabawkarzy z ośrodka żywieckiego, druga – słowackich twórców z Orawy.

Nie są typowe biografie, a pełna pięknych fotografii opowieść o ludziach, którzy od XIX wieku czarują świat, strugając, lepiąc, malując – własnoręcznie i z potrzeby serca – zabawki dla dzieci. Te z pozoru niepoważne przedmioty są małymi dziełami sztuki, świadectwem lokalnych tradycji rzemieślniczych i dziedzictwa kulturowego. „Istne cuda, istne czary / Skutočné zázraky, pravdivé kúzla” to swoisty hommage, wyraz szacunku i hołdu dla twórców zabawek, którzy – parafrazując słowa poety – tutaj  są, byli i będą trwali.