TransEtno

Już wkrótce zupełna nowość na rynku wydawniczym – elementarz folkloru polsko-słowackiego pogranicza

Już wkrótce zupełna nowość na rynku wydawniczym – elementarz folkloru polsko-słowackiego pogranicza

Dziś 23 kwietnia 2020 r. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Za niespełna miesiąc ukaże się drukiem, adresowana głównie do dzieci, publikacja poświęcona kulturze ludowej pogranicza Polski i Słowacji pt. „EtnoCuda. Elementarz folkloru polsko-słowackiego pogranicza / EtnoDivy. Šlabikár folklóru poľsko-slovenského pohraničia“.

Książka posiada dwie wer­sje językowe: polską i słowacką. Składa się z czterech części – każda kolejno opowiada o poszczególnych porach roku obrzędowe­go: zimie, wiośnie, lecie i jesieni. Przewodnikiem po całości jest owca, strażniczka natury i kultury ludowej.

Nie jest to typowe kompendium wiedzy o folklorze, a zbiór ilustrowanych zadań polegających na uzupełnianiu, rysowaniu, kolorowaniu, wyszukiwaniu, kopiowaniu etc. Te ćwiczące koncentrację, spostrzegawczość czy umiejętność logicznego myślenia zadania stanowią wciąż aktualną opowieść o zwyczajnym, a jednocześnie tak niezwykłym życiu: porach roku i świętach, narodzinach i śmierci, pracy i odpoczynku, radości i smutku. Ot garść beskidzkich etnocudów. Zupełna nowość na rynku wydawniczym.


Publikacja wydana w ramach projektu pn. „TransEtno – spotkania z tradycją polsko-słowackiego pogranicza” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska – Słowacja 2014–2020 oraz z budżetu państwa.


Podziękowania i ukłony dla twórców elementarza: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Oravske Kulturne Oravské kultúrne stredisko w Dolným Kubínie, Dorota Siwor, Miroslav Žabensky, Małgorzata Kiereś, Barbara Rosiek, Monika Teśluk, Jolanta Biernat, Ewa Klima, Katarzyna Zioła-Zemczak, Agata Jędrzejczyk, Sebastian Klimczok, Agnieszka Kobiałka.