TransEtno

Kwaśny Stanisław

Kwaśny Stanisław

z Mesznej, ur. 1942 – zm. 2020

Jeden z najbardziej znanych i cenionych artystów ludowych Podbeskidzia. Twórca rzeźb drewnianych i kamiennych – figuralnych, kapliczek, szopek. Zainteresowanie sztuką ludową przejawiał już w dzieciństwie. W latach 80. XX wieku próbował strugania w drewnie i malowania. Jego talent ujawnił się w latach 90. dzięki bliższemu kontaktowi z twórcami i ich pracami, które poznawał w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej. Przejście na emeryturę dało mu więcej czasu na realizację zainteresowań i pasji, a także rozwijania, doskonalenia talentu.

Początkowo Stanisław Kwaśny wykonywał rekwizyty obrzędowe: gwiazdy kolędnicze, szopki bożonarodzeniowe; tworzył też rzeźby w kamieniu. Aktualnie rzeźbi przede wszystkim w drewnie – lipowym, brzozowym, topolowym, a nawet dębowym. W jego twórczości dominują tematy sakralne. Do ulubionych należą Matka Boska, Chrystus Frasobliwy, Święta Rodzina. Jest również cała plejada świętych i aniołów. Artysta chce, aby jego prace wyrażały „radość życia, pogodę ducha, wiarę, czułość, dobro, piękno, miłość”. Nie stroni od tematyki obyczajowej, scenek rodzajowych, które przedstawia dowcipnie, z celnością bystrego obserwatora. Pasjonuje go także rzeźba plenerowa (jego dziełem są szopki plenerowe w Wilkowicach i Mesznej). 

Bogactwo formy, barwna kolorystyka, oryginalna kompozycja, staranność wykonania to najczęściej podkreślane cechy twórczości Stanisława Kwaśnego. Artysta jest stale gotowy nie tylko do nowych wyzwań artystycznych, ale i do dzielenia się swoją twórczością, przekazywania jej tajników, propagowania wśród młodych i straszych, bezinteresowanego działania na rzecz swojej małej ojczyzny. Posiada charyzmę i dar zarażania ludzi swoją pasją. Prowadził warsztaty rzeźbiarskie w ramach projektów edukacyjnych „I ty możesz zostać artystą” (2005) czy „Jak powstaje dzieło” (2006), kształcąc nowych twórców, którzy odnoszą już własne sukcesy. Był kuratorem międzynarodowych plenerów rzeźbiarskich m.in. w Wilkowicach, Żywcu i Orawskim Białym Potoku. Brał udział w kiermaszach i targach sztuki ludowej oraz dużej ilości wystaw krajowych (organizowanych przede wszystkim przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Muzeum Miejskie w Żywcu czy Muzuem Śląskie w Katowicach) i zagranicznych (w Czechach, Słowacji, na Węgrzech).

Stanisław Kwaśny wielokrotnie otrzymał nagrody i wyróżnienia. Za osiągnięcia artystyczne oraz pracę wśród młodzieży i dorosłych na rzecz popularyzacji rzeźby ludowej odznaczono go w 2005 roku Złotym Krzyżem Zasługi. Jest laureatem Nagrody im. Władysława Orkana (2008), przyznanej za działalność twórczą i kulturalną na rzecz małej ojczyzny. W 2016 roku otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga. Jest aktywnym działaczem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Prace Stanisława Kwaśnego znajdują się w zbiorach wielu polskich muzeów, w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, ilustrują też książki ks. Jana Twardowskiego.


prezentacja sylwetki Stanisława Kwaśnego: www.nagrodakolberg.plKatalog, zorganizowanej w 2015 roku przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, wystawy „Rzeźba ludowa powiatu bielskiego”, której jednym z bohaterów był Stanisław Kwaśny:


Katalog, zorganizowanej w 2019 roku przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, wystawy „Tajemnica Stworzenia według Stanisława Kwaśnego”:


Fot. archiwum ROK
Fot. archiwum ROK
Fot. archiwum ROK
Fot. archiwum ROK
Fot. archiwum ROK
Fot. archiwum ROK
Fot. archiwum ROK
Fot. archiwum ROK
Fot. archiwum ROK
Fot. archiwum ROK
Fot. archiwum ROK
Fot. archiwum ROK