Lasik Józef
ze Stryszawy, ur. 1959
Pierwsze drewniane rzeźby w postaci żołnierzy wykonał mając 9–10 lat. Prawdziwą przygodę z rzeźbiarstwem rozpoczął jednak w wieku 23 lat – ożenił się i od teścia Józefa Mentla, znanego twórcy drewnianych ptaszków, przejął umiejętności i pasję. Zasłynął z wytwarzania zabawek tradycyjnych – koników, ptaszków, oraz współczesnych form ruchomych – machających skrzydłami bocianów, chodzących po pochylni zwierzątek. Z biegiem lat jego zainteresowania zaczęły koncentrować się na rzeźbie ludowej. Tworzył prace zarówno o tematyce religijnej, jak i świeckiej. Jego specjalnością stały się szopki betlejemskie oraz duże – wykonane w lipie lub sośnie – rzeźby, sięgające nawet 2 metrów wysokości.
Józef Lasik brał udział w wystawach oraz kiermaszach, targach, jarmarkach sztuki ludowej w kraju i za granicą. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Swoje umiejętności przekazał synowi, który kultywuje rodzinne tradycje twórcze. Razem, w starym, drewnianym domu stojącym na ich posesji, stworzyli izbę twórczą, w której podziwiać można ich prace.
Za swoją działalność i uczestnictwo w konkursach Józef Lasik otrzymał wiele dyplomów i nagród: m.in. wyróżnienie w I Ogólnopolskim Konkursie na Zabawkę Ludową (1995), wyróżnienie w I Międzynarodowym Konkursie Zabawki „Koniki” (1998), wyróżnienie w IV Międzynarodowym Konkursie Zabawki „Przyjaciele naszego dzieciństwa” (2001), III nagroda w V Międzynarodowym Konkursie Zabawki i Form Zdobniczych „Fantastyczna Fauna i Flora” (2002).
strona internetowa artysty: www.rzezbaizabawka.pl
pracownia Józefa Lasika w fotografii Marka Lasyka: www.radiokrakow.pl