TransEtno

Wałach-Kaczmarzyk Monika

Wałach-Kaczmarzyk Monika

z Jaworzynki, ur. 1965

Niezwykle uzdolniona muzycznie i wokalnie. Urodziła się w 1965 roku w Istebnej, mieszka w Jaworzynce. W latach 1975–1985 tańczyła, śpiewała i grała na instrumentach pasterskich i cymbałach w dziecięcej grupie folklorystycznej Józefa Brody. Od 1980 roku przez 4 lata była członkinią kapeli Torka z Cieszyna. Grała też w Kapeli Wałasi z Istebnej (1984–1986). W 1986 roku razem z mężem Rafałem założyła rodzinną kapelę Jetelinka i zaczęła prowadzić zajęcia regionalne z dziećmi z Jaworzynki: lekcje gry na skrzypcach, gajdach i innych instrumentach beskidzkich; lekcje śpiewu i tańca, a także, zdobiącego strój regionalny, haftu krzyżykowego. Powstał też zespół regionalny Czadeczka, z którego po 2 latach wyrosła dziecięca kapela Mała Jetelinka.

Monika Wałach-Kaczmarzyk nieprzerwanie pracuje z dziećmi w Jaworzynce, jest również instruktorką Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie. Prowadzi audycje edukacyjne w szkołach na terenie całej Polski, a co roku w Rożnowie – Warsztaty Prymistów. Wykształciła liczne grono młodych muzykantów, zaszczepiając szacunek do tradycji i umiłowanie regionalnego dziedzictwa. Współpracuje m.in. z Dolnośląską Filharmonią w Jeleniej Górze, Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku, Agencją Artystyczną Promocjew Warszawie.

Mam na swoim koncie m.in. serię koncertów z okazji beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II, występy z kapelą Jetelinka w Filharmonii Narodowej w Warszawie czy Akademii Muzycznej w Białymstoku. Od wielu lat bierze udział w Konkursie Muzyki Ludowej „Beskidzki Dzwonek” w Szczyrku (w kategorii mistrz i uczeń) oraz w Konkursie Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych w Przybędzy, zdobywając wysokie lokaty i wyróżnienia. Wśród licznych sukcesów Moniki Wałach-Kaczmarzyk należy wymienić zdobycie najwyższej nagrody –„Baszty” (w kategorii solistów śpiewaków) i I miejsca w konkursie „Duży–mały” (w grupie śpiewaków), na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (2015).