Grzywa Zbigniew
z Bielska-Białej, ur. 1947
Urodził się w 1947 roku w Pszczynie. Od 35 lat mieszka w Bielsku-Białej. Zafascynowany ludową witrochromią tworzy pełne innowacyjnych rozwiązań, wielopłaszczyznowe i wielowątkowe obrazy na szkle, które oprawia zwykle w stare, malowane na złoto lub srebrno ramy okienne. W plątaninie czarnych bądź białych kresek – konturów wykonywanych piórem, niedokładnie prowadzonych farbami olejnymi kolorów kryje się bogactwo treści: sakralne motywy, chrześcijańskie symbole, a także refleksje artysty i niepowtarzalne podejście do tematu. Każdy obraz to opowieść, którą można czytać bez końca.
Zbigniew Grzywa malarstwem zainteresował się już w dzieciństwie – podpatrywł ojca malującego m.in. wizerunki Chrystusa montowane na przydrożnych krzyżach. Pierwszy obraz na szkle stworzył w stylu wiszącej na ścianie w domu kolegi piety autorstwa Władysława Walczaka. W latach 70. XX rozpoczął, trwającą przeszło 5 lat, współpracę z Cepelią w Czechowicach-Dziedzicach.
Inspiracje czerpie głównie z książek Marii Valtorty (włoskiej pisarki i poetki, przez wielu uważanej za mistyczkę i wizjonerkę; jej najsłynniejszym dziełem jest „Poemat Boga-Człowieka”). Swoich prac nie gromadzi, podkreślając: „mają iść do ludzi”. Chętnie prowadzi dla młodzieży i dorosłych warsztaty popularyzujące malarstwo na szkle.
Wystawiał m.in. w Bielsku-Białej – w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury, Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz i Książnicy Beskidzkiej; w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wilkowicach, Galerii Audialnia w Krakowie czy Orawskim Ośrodku Kultury w Dolnym Kubinie (Słowacja). Jego obrazy zdobią wnętrze kaplicy św. Jana Pawła II w Ludźmierzu, można je też znaleźć w prywatnych kolekcjach.
strona internetowa artysty: www.facebook.com/zgrzywanaszklemalowane
Katalog, zorganizowanej w 2018 roku przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, wystawy „Trzy światy. Muzyka na szkle malowana”, której jednym z bohaterów był Zbigniew Grzywa: