Wycieczka do Żywca (02.08.2019)
2 sierpnia 2019 roku odbyła się wycieczka do Żywca. Jej uczestnicy wzięli udział w barwnym korowodzie zespołów 56. Tygodniu Kultury Beskidzkiej, przechodząc z artystami od ul. Kościuszki na rynek miasta. Tam, na płycie grupy folklorystyczne niemal z całego świata (m.in. z Polski, Słowacji, Czech, Gruzji, Kanady, Chile) dały popis swoich umiejętności.
Na żywieckim Rynku atrakcją były także Targi Sztuki Ludowej. Swoje wyroby prezentowało około 30 twórców z takich dziedzin jak rzeźbiarstwo w drewnie i kamieniu, zabawkarstwo, zdobnictwo bibułkowe czy hafciarstwo. Była to niepowtarzalna okazja do zakupu autentycznego rękodzieła i rozmów z artystami.
Tydzień Kultury Beskidzkiej – największa impreza folklorystyczna w Europie, a może i nawet na świecie – gromadzi rokrocznie 200 tys. widzów. Podczas dziewięciu dni odbywa się aż 50 kilkugodzinych wieczornych koncertów. Na pięciu głównych estradach – w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu oraz trzech towarzyszących – w Ujsołach, Jabłonkowie i Istebnej prezentują się wszystkie polskie góralskie grupy etnograficzne. Występują ponadto zespoły z terenów podgórskich, a także innych regionów naszego kraju. Swoje programy pokazują też goście z zagranicy. W tym roku były to zespoły z Albanii, Chile, Chorwacji, Czech, Gruzji, Kanady, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Ukrainy i Węgier.
Podczas 56. edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej świętowano dwa znaczące i wymowne jubileusze. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu odbył się po raz 50., natomiast Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (tym razem w Wiśle) po raz 30. 26 lipca w Amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu miał miejsce jubileuszowy koncert FFGP pt. „Karpacka dusza” w reżyserii Adama Adamowskiego. Wspólnie wystąpili beskidzcy górale z 14 regionalnych zespołów pieśni i tańca. Z kolei jubileusz MSF był uroczyście obchodzony podczas koncertu „Duch gór” (31 lipca). W amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w Wiśle znakomity koncert dali podhalańscy górale spod Giewontu i Gruzini spod Kazbeku, czyli Trebunie-Tutki oraz Quintet Urmuli.
Nie zabrakło imprez towarzyszących takich jak urokliwe Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach, unikatowe Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu, kameralny i klimatyczny Festyn Istebniański w Istebnej. Odbyły się też korowody, Targi Sztuki Ludowej w Żywcu, wystawy, warsztaty, plenery.